en iyi logo tasarımları

logo tasarımı

Logo nedir? Kelime medlulı olarak esas mukabillığı dilimizde amblem olan, bir ustalıkin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, medlulını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak ustalıkletmenin yahut organizasyonun düver olarak yaptığı ustalıki sembolize edebileceği gibi, markanın kendi medlulı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca temelı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı bâtınerik ve anlamlara ehil mümkün.

Sorusu sorulduğunda lügat medlulının haricinde, biröte logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı meydana getirecek olan nüfus yahut kuruma neyin ve elbette aktarıldığı nispeten önemlidir. öbür taraftan logo dizayn çalışmasını meydana getirecek nüfus yahut kurumun sizi elbette anladığı ve logo çalışmanızı elbette değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, ustalıkletmenizin ve bundan ahir çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çalışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değustalıktirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka bâtınin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş meydanı ile faaliyette kâin şirketler bâtınin elan çok yeğleme edilebilir. Hiç bir sektörde faaliyet gösteren ustalıkletmelerin umumiyetle logoları kolü oyun eder. Ancak birden çokça kol ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda görünmek imkansızdır.

Logo ne ustalıke yarar?
İşletmeler bâtınin logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası olmayan bir pres olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz çağ aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile alay malay gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, olur aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Müzelik halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan cidden marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple ustalıkletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza oturaklı adımlarla devam edebilmek namına “logo dizayn” çalışması ile mirlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) rapor eder. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca gâh kişilerin bir zevahirte teşhisnmasını sağlayan ustalıkaretlerdir. Tipik bir logo firmaların üstelik edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Süssüz, basitçe anlaşılır, sınırırlanması basitçe, kabil evetğunca azca adetda renkten oluşfinansıdır. Her çdenktaş baskı ve anlaşma tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok ıvır zıvır ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok yetişkin ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ilişik logolar ile karışıklığa amil vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya yetişkin muhatara verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin derunğine normal olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini elbette teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler olduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin semtıdüzen lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü çağ de akılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişik ürün ya da firma bâtınin logo tasarlanacağı çağ o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında malumat sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı çağ simgenin taşıyacağı medlul bakımında bu malumat çok önemlidir.

logo tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir