Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaneşeliığı cemiyet içre kıymeti olan , yetenek, şekil ve özge davranış biçimlerini geliştirdiği süreçlerin tüyönetmen.

Eğitim, önceden saptanmış esaslara göre insanoğluın davranışlarında belirli gelişmeler esenlamaya yarayan planlı etkisinde bırakır sürecidir.

Eğitim; bireyin davranışlarındaki yaşantısı vasıtasıyla kasıtlı olarak ve isteyerek bileğemekme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kabil eğitimin bir çok tanılamamı örgülabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla tercih edilen tanılamam:

“Bireyin davranışında, kendi yaşantısı vasıtasıyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin yalnızçlarına yakışır ) bileğemekme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu tanıma göre;

· Eğitim bir süreçtir.

· Eğitim sürecinde, bireyin davranışlarının istenilen yönde bileğemektirilmesi yalnızçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğemekme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim sürecinde bireyin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç esas öğesi vardır.

1. Fakatç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim yalnızçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam fiyat ve yorum ile son bulur. Sürecin bu mantığı kül kültürler yürekin bire birdır. Fakatçların içeriği ve öğrenme yürekin kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre göre bileğemekebilir, ama sürecin doğbirliı bileğemekmez.

Eğitim kapsamı ve tanılamamlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Tarih süresince birşu denli filozof ve eğitimci, eğitimin ne evetğuna üstüne farklı farklı tanılamamlamalarda bulunmuştur. Günümüzde ise eğitimin akseptans edilen ölçünlü tanılamamı şudur: Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantıları vasıtasıyla kasıtlı olarak istendik davranış bileğemekikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanılamamlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu tanılamamlamanın içre eğitime üstüne temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları vasıtasıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğemekikliği” ve “müddetç” kabil kelimeler eğitimin asıl taşlarıdır.

Eğitim, kişioğlu yürekin ömür boyu devam fail bir süreçtir ve davranışlarda başkalık meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise bireyin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik kısaca beklentilere ve hedeflere yakışır olabileceği kabil istenmedik yönde bile gelişebilir. Eğitim sürecinin emekletilmesi ise kasıtlı kısaca programlı ve programlı olabileceği kabil gelişigüzel bile olur. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal eğitim bilimi, gelişigüzel meydana getirilen eğitime ise informal eğitim bilimi denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek okul, dershane, eğitim bilimi merkezleri kabil mekânlarda maruz eğitim bilimi formal; bireyin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı sıfır eğitim bilimi ise informal eğitidir. Yani eğitim bilimi sadece okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Eğitim Türleri
Eğitim türlerine göre sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim bilimi bulunmak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal eğitim bilimi okullarda ya da kurumlarda belirli bir tasavvur ve yetişek çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim bilimi tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim bilimi süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal eğitim bilimi ise kendi kendine gelişen ölçüsüz ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki fert bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim Sistemi
Eğitim, bir cümle olarak ele alındığında ise eğitim bilimi sisteminin üç esas ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, süreçler ve çıktılardır. Menşe; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, bina, tesisat, maliyet, personel kabil fiziksel unsurlardır. Süreç; okul içre meydana gelen dersler, öğrenme yaşantıları ve öğüt aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde eksperlik, yeterlilik, yetki, test özetları kabil istenilen davranış bileğemekiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir